www.gncturk.tk
 
AnasayfaTakvimSSSGiriş yapKayıt Ol

Paylaş | 
 

 Global Operations

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
»» єχтα¢у ««
Ex-Admin
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1092
<b>ND Lira</b> ND Lira : 2954
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 1023 <b>Yaş</b> Yaş : 22
<b>Nerden</b> Nerden : LüLeburqaz
<b>Meslek</b> Meslek : Öqrenci

Cüzdan
Altın Altın:
900/1000  (900/1000)
Para Para:
900/1000  (900/1000)
MesajKonu: Global Operations   Perş. Nis. 16, 2009 10:05 pmTek başına çalışan (CS gibi bir Mod değil yani), takım temelli ve LithTech 2.5 grafik motorunun oldukça geliştirilmiş haliyle kullanıldığı FPS türü bir action oyunu. Global Ops her ne kadar 24 kişiye kadar desteklenen bir multiplayer oyunu olarak tasarlansa da, bilgisayar kontrollü (AI) takım arkadaşları ve düşmanların olacağı single player oyunlar da oynanabiliyor.

Görevler ve Takımlar


Global Ops'ta görevler, bu tip görevlerin gerçek hayatta da olduğu gibi dünyanın 16 farklı mekanında geçiyor; Kuzey İrlanda, Çeçenistan, Peru, Meksika, Kanada, Sri Lanka, İspanya, Uganda, Antarktika, Japonya, Güney Çin Denizi, Kolombiya, Lübnan, İngiltere, Afganistan ve ABD. Buralarda yine CS'de olduğu gibi karşı karşıya gelen düşman gruplar oluyor; counter terrorist'ler, terrorist'ler, asi gruplar, gerilla güçleri vb... Burada da toplam 32 farklı grup söz konusu (CS'de toplam 8 olduğunu hatırlayın)... 32 farklı grup ise oyunda toplam 192 değişik oyuncu modellemesi anlamına geliyor (32 * 6).

Evet, oyunda 16 farklı görev alanı olduğunu söyledik, bu da gerek single player'da gerekse multi'de 16 farklı görev anlamına geliyor. Görevler ise gerçek hayatta yaşanmış olayları esas alarak hazırlanıyor. Keza görevlerde yer alan oyuncu modelleri de öyle. Örneğin İspanya görevinde bir taraf Counter Terrorist olurken diğer taraf Bask Gerillalarını oynuyor. Peru'da bir takım Peru Özel Kuvvetleri iken diğer taraf asi güçler... Her görevin elbette bir amacı var, ve bunlar da oldukça tanıdık; bomba etkisizleştirme, kurtarma operasyonları, süikastler, bombalama/sabotaj, VIP koruma ve bölgeyi kontrol altına alma/koruma görevleri. Sadece çatışma isteyenler için sonuncusu çok keyifli olacak gibi

Ancak işin güzel yanından daha bahsetmedik, o da içinde yer olacağınız grupta alacağınız görev. CS'nin aksine Global Ops'ta bir uzmanlık alanınız olacak. Takımdaki her oyuncu 7 farklı uzlanlık alanından birini seçecek; Reconnaissance (gözcü, izci, öncü; her ne derseniz), Commando, Medic, Heavy Gunner (ağır silah uzmanı), Sniper, Demolitions (patlayıcı uzmanı) ve Intelligence Officer (takımın beyni). Bunların detayına ve silah konusuna birazdan gireceğiz...

Her bir uzmanlık alanının kullandığı, yani üzerinde uzman olacak şekilde eğitildiği bazı silahlar var ve oyuncu görev sırasında kendi uzmanlık alanına giren silahları satın alabiliyor. Ancak bu diğer silahları kullanamaz anlamına da gelmiyor. Aldığı temel askeri eğitim sayesinde cephanesi bittiğinde bulacağı başka bir silahı kullanabiliyor. Fakat bu silah için cephane satın alması diye birşey söz konusu değil, yani savaş alanında bulacağı cephane dışında yeni cephane alamıyor. Ayrıca bu silahın kullanımında uzmanı olanlar kadar başarılı da olamıyor. Örneğin bir ağır silah uzmanı sniper tüfeği ile bir sniper kadar başarılı olamıyor, çünkü bu konudaki eğitimi yetersiz. Kısacası herkes her silahı kullanabiliyor fakat uzmanı olmadıkları silahları uzmanları kadar iyi kullanma şansları yok.
Silahlar ve diğer eşyalar

Oyunda toplam 32 farklı silah var. Bunlar yine CS'den de hatırlayacağınız gibi farklı kategorilerde:

7 (veya 8 ) handgun (tabanca)


Colt Anaconda
IMI Desert Eagle
Glock 18
Para P14
Sig 2340
HK USP45
Beretta 92F

4 shotgun

Benelli M1
Remington 870
SPAS15
USAS12

6 sub-machine gun

FN P90
HK MP5/10
HK UMP45
IMI Micro Uzi
Beretta 12s
HK MP5KPDW

6 assault rifle

AK 47
HK G36
HK G11
Sig 550
FN FAL
Colt M4 Carbine

4 machine gun

HK 21E
Stoner 96
M249 SAW
M240G

4 sniper rifle

Dragunov SVD
HK PSG1
Remington 700
AW50

Özel Silahlar

Grenade Launcher
L.A.W.

Eşyalar da CS'den daha fazla sayıda ve çeşitte:

Armor (zırh)

Night Vision (gece görüş)

Thermal Vision (termal görüş, yani vücut gibi ısı yayan nesneleri farklı renklerde gösteren sistem)

Binocular (dürbünler)

Medical Kit (ilk yardım çantası, keşke CS'de de olsaydı)

Knife (bıçak)

Demo Pack (patlayıcı paketi)

Özel el bombaları (Flash, Smoke ve HE - high explosive, vb)

Parça tesirli el bombası

Eşyaların çoğu CS'de de olsaydı dedirten türden
Bir de bu silah ve eşyaları haritada ortalık yerlerde bulacağınızı düşünmeyin, aynı CS'deki gibi silah ve eşyalarınızı görev başında para verip almanız gerekiyor veya oyun sırasında ölmüş bir oyuncudan.

Uzmanlık Alanları

Oyunu CS'den ayıran en temel yanlardan biri her oyuncunun farklı uzmanlık alanında olacağı ve bu alandaki farklı görevleri üstleneceği. İşte Uzmanlık alanları;

Sniper

Görev: Uzun mesafeli saldırı tehtidi. Hızlı fakat zayıf korumalı.
Özel yetenekler: Silahındaki güçlü dürbün sayesinde çok uzak mesafelerden hedefe nişan alabiliyor. Diğer uzmanlıklara göre daha hızlı hareket edebiliyor ve daha kesin ve keskin nişan/atış yapabiliyor.
Primary (temel) Weapon: Sniper Rifle'lar
Secondary (ikinci) Weapon: yok
Sidearm (yan silah): Tabancalar
El bombası: Var
İlk Ekipman: Yok
Hız: Hızlı
Zırh: Sadece hafif (Light)

Demolitions Expert (patlayıcı uzmanı)

Görev: Temelde savunmaya yönelik bir görev. Patlayıcıları bulma, yerleştirme ve etkisiz hale getirme konularında uzman.
Özel yetenekler: Sadece kendinde bulunan bir radar ile görev alanındaki patlayıcılar hakkında bilgi ediniyor. Eğer bulunduğu noktaya yakın bir yerde patlayıcı varsa bunu radarda görebiliyor. yeterli süresi varsa bulduğu herhangi bir patlayıcıyı etkisiz hale getirebiliyor. Grenade Launcher kullanarak elbombası fırlatabiliyor. Bu sayede diğer uzmanlık alanlarına göre daha uzak mesafelere daha hızlı elbombası fırlatabiliyor.
Primary (temel) silah: Grenade Launcher
Secondary (ikinci) silah: Shotgun'lar
Sidearm (yan silah): Tabancalar
El bombası: Bir'den fazla
İlk Ekipman: Patlayıcılar (Explosives)
Hız: Hızlı-Orta (zırha göre)
Zırh: Hafif (Light) veya Orta (Medium)

Heavy Gunner (ağır silah uzmanı)

Görev: Yavaş fakat vurucu. Temel silahı bir ağır makinalı tüfek olan Heavy Gunner silahı sayesinde kısa ve orta mesafeli çatışmalarda etkili olmasını sağlıyor. Ayrıca silahın vurucu gücü rahatlıkla birçok malzemeyi parçalayabiliyor veya delebiliyor.
Özel yetenekler: İkinci silah olarak kullandığı shotgun saldırı sırasında yakın mesafede etkin rol almasını sağlıyor.
Primary (temel) silah: Machine gun'lar (ağır makinalılar)
Secondary (ikinci) silah: Shotgun'lar
Sidearm (yan silah): Tabancalar
El bombası: Bir'den fazla
İlk Ekipman: yok
Hız: Orta-Yavaş (zırha göre)
Zırh: Orta (Medium) veya Ağır (Heavy)

Commando

Görev: Orta menzilli saldırı gücü. Güçlü saldırı tüfekleri (assault rifle'lar) kullanıyorlar.
Özel yetenekler: İkinci silah seçenekleri savaş sırasındaki yeteneklerini arttırıyor. Özel silah olarak L.A.W. kullanıyorlar (kullan ve at türü roketatar)
Primary (temel) silah: Assault Rifle'lar
Secondary (ikinci) silah: Sub Machine Gun'lar veya Shotgun'lar
Sidearm (yan silah): Tabancalar
El bombası: Bir'den fazla
İlk Ekipman: yok
Özel Silah: L.A.W.
Hız: Orta-Yavaş (zırha göre)
Zırh: Orta (Medium) veya Ağır (Heavy)

Reconnaissance (Recon; gözcü, izci, öncü)

Görev: Hızlı, hafif, yakın mesafede dövüşen saldırı gücü. Düşmanı uzak mesafelerden görebiliyor. Ayrıca haritadaki güvenlik kameralarını etkisiz hale getirebiliyor veya hack edip Intelligence Officer'a görüntü göndermede kullanılmasını sağlıyor.
Özel yetenekler: Yüksek güçte dürmün taşıyor, bu sayede düşmanı uzak mesafelerden görebiliyor. Ayrıca termal görüş kamerası da var. Görüş açısı ise 45 derece. Yakınındaki diğer adamlar recon'un bilgilerini paylaşabiliyorlar.
Primary (temel) silah: Sub Machine Gun'lar
Secondary (ikinci) silah: yok
Sidearm (yan silah): Tabancalar
El bombası: Bir'den fazla
İlk Ekipman:
Hız: Hızlı
Zırh: Sadece hafif (Light)

Medic (sıhhiye)

Görev: Savunma ağırlıklı bir uzmanlık. Medic kit ile takımdaki yaralıları iyileştirebiliyor.
Özel yetenekler: Sadece Medic'te bulunan bir radar sayesinde takım arkadaşlarının sağlık durumunu görebiliyor. Full sağlık durumundakiler yeşil olarak görünüyor. Yaralılar ise sarıdan (hafif yaralı) kırmızıya (ağır yaralı) kadar farklı tonlarda görünüyor. Renklerin göründüğü ikon parladığında oyuncunun devre dışı kaldığı anlaşılıyor.
Primary (temel) silah: Sub Machine Gun'lar
Secondary (ikinci) silah: yok
Sidearm (yan silah): Tabancalar
El bombası: Evet
İlk Ekipman: yok
Özel Eşya: Medic Kit (sağlık çantası)
Hız: Hızlı-Orta (zırha göre)
Zırh: Hafif (Light) veya Orta (Medium)
[color=navy]Intelligence Officer
Sonuncu adamımız bu tür taktik savaş oyunlarında taktiği gerçekten de hakkını vererek kullanmayı sevenlerin çok hoşuna gidecek. Zaten gördüğünüz gibi resmi yok, çünkü bu uzman adamımız oyunun içinde yer almıyor! Nerede mi? Elbette yine bilgisayarının başında Şaka bir yana, adamımız geri planda tüm operasyonu yöneten takımın beyni. Strateji oyuncularını bile Global Ops'a çekecek bir uzmanlık alanı..!

Yaptığı iş takımdan aldığı bilgilerle takıma taktik vermek. Olup biten her şeyi dört monitörden oluşan bir sistemden takip ediyor (merak etmeyin bilgisayarınıza 4 monitör takmanız gerekmiyor )

Kameralar: Intelligence Officer erişim yetkisi olan kameralardan gelen görüntüleri istediği herhangi bir monitörden izleyebiliyor. Ayrıca oyunda aktif görev alan ekip elemanlarında birer portatif kamera var ve Intelligence Officer bu kameralardan gelen görüntüleri izleyebiliyor (tabi ki düşmanınkileri de göremiyor). Bu kameralar ekipteki adamların omuzlarında veya kasklarında olabiliyor (uzmanlık alanına göre değişiyor). Bunlara ek olarak Intelligence Officer üzerinde erişim yetkisi olduğu güvenlik kameralarından da görüntü alabiliyor.

Waypoint'ler: Intelligence Officer harita üzerinde numaralandırarak takım elemanlarının izleyebileceği waypoint'ler tanımlayabiliyor. Aktif görevdekiler de bu waypoint'leri radarlarında görüyorlar. Aktif görevdekileri bir araya toplama, belli noktalara yönlendirme amacıyla kullanılabilir.

Diğer Bilgiler: Intelligence Officer oyunun süresi, bir sonraki asker desteği zamanı (Troop Transport Device - aşağıya bakın), primary (öncelikli) ve secondary (ikincil) görevler listesi gibi oyunla ilgili diğer bilgileri de görebiliyor.

Dikkat ettiyseniz Intelligence Officer aksiyonun içinde olmamasına karşın takımdaki en önemli görevi üstlenmiş. Bence bu iş için en ideal seçim CS'de çok iyi olan oyuncular değil, gerçek zamanlı strateji oyuncularıdır; tabi zamanla iyi CS'ciler iyi birer strateji oyuncusu olacaklardır mutlaka. Zaten haritaları bilmeden Intelligence Officer olmak da yanlış olur.

Troop Transport Device (T.T.D)

Oyundaki güzel yanlardan biri de oyuncunun ölünce görev bitene kadar beklemek zorunda kalmayışı. CS'ciler eğer kalan kişilerden biri "soteci" ise bunun ne kadar ızdırap verici bir bekleyiş olduğunu iyi bilirler . Global Ops'ta ölen oyuncu belli bir süre sonra (ayara göre 1-2 dakika içinde) T.T.D. aracılığıyla oyuna tekrar giriyor. Bu araç bir zırhlı personel taşıyıcı (APC) veya helikopter olabiliyor (göreve bağlı). Bu aracın savaş alanına belli bir erişim süresi var ve oyuncu da bu sırada silahlarını alabiliyor ve diğerleriyle iletişime geçip neler olup bittiğini öğrenebiliyor (oyuna yeni katıldığınızı düşünün). Araç oyuncuyu takımın başlangıç noktasına kadar götürüyor ve oyuncu da bu noktadan itibaren oyuna dahil oluyor.

Bu özellik, yani oyuncunun görev bitene kadar beklemeden oyuna tekrar girmesi bence çok iyi bir yenilik. Böylece Global Ops bir death mach olmaktan çıkar ve savaşan hangi tarafta yer alıyorsanız alın görevi başarmaya çalışmak ortak amaç haline gelir. Tabi bunun bir diğer güzel yanı da oyuncunun her ölüşten sonra silah ve ekipmanını tekrar satın almak zorunda oluşu. Eğer bir takımın adamları aptalca ölüyorlarsa kısa bir süre sonra silah alacak paraları kalmayacağından takım halinde ve planlı bir şekilde oynamayı öğrenmek zorunda kalacaklardır. Bu arada, kazanılan para konusunda da yine takım düşüncesi hakim, yani adam öldürünce elde ettiğiniz para takımdaki her elemana eşit şekilde dağıtılıyor... Kısacası oyunda hedefe ulaşmak için takım olarak hareket etmek, kişisel yeteneklerden daha fazla ön plana alınmış (bu, CS'deki hilecilerin pek hoşuna gitmeyecek, tek başlarına hiç şansları kalmıyor. tabi bir de bakalım bu oyunda hile yapmak o kadar kolay olacak mı?).

Son olarak da oyuna hazırlanabilecek mod'lardan bahsedelim. Birer Counter-Strike fan'ı olan Barking Dog elemanları bir oyunun sürekliliğini sağlayabilmek ve geniş bir komünite oluşturabilmenin önemini de biliyorlar. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise oyuna mod yapılmasını kolay hale getirmek. Unutmayın Half-Life bu kolaylık sayesinde CS ve daha birçok mod ile hala bu kadar popüler. Bu yüzden de Mod yapımcıları düşünülerek bir SDK (Software Development Kit) yayınlanacak. Buradaki hedef de elbette yeni görevler, modeller, kaplamalar ve diğer herşey ile birlikte oyunun zenginleşerek sürekliliğinin ve popülaritesinin artması.

Son olarak oyun içi konuşmalardan bahsetmek istiyorum. Internette sesli chat olarak da bilinen ve telefon yerine kullandığınız "voice over IP" özelliği oyunun en önemli teknik özelliklerinden biri. CS'de olduğu gibi oyuncuların birbiriyle sesli iletişimi (CS'nin aksine) bu teknolojik yenilik ile sağlanacak. Bu özellik sayesinde tüm takım yerine etrafınızdaki bir veya birkaç kişiyle konuşmanız mümkün olacak. Bir şey daha; konuşurken dudak hareketleri de konuşmaya uygun hareket edecek (hadi bakalım )...
LinkLer:
rapidshare.com global_operaions.part1.exe
rapidshare.com global_operaions.part2.rar
rapidshare.com global_operaions.part3.rar
rapidshare.com global_operaions.part4.rar
rapidshare.com global_operaions.part5.rar

Rar Şifresi:
soresger2121

_________________
Gidene KaL Demek ZavaLLıLara
KaLana Git Demek TerbiyesizLere
Dönmeyene Dön Demek AcizLere
Hak Edene Git Demek ASİLLERE Yakışır
»» єχtα¢у ««
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://n0tdefteri.co.cc
 
Global Operations
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Oyun Download :: Fps (First Person Shooter)-
Buraya geçin: